Fotbollsbloggen kommer i sedvanlig stil att presentera försäsongens matcher. Här är de tio första klubbarna med Mjällby AIF, Kristianstad FC, Ifö/Bromölla IF och Nosaby IF i spetsen.
Jag behöver er hjälp – så skicka gärna in försäsongsmatcherna (träningsmatcher och diverse cupmatcher) för 2019 via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
***
Mjällby AIF
26 januari: Mjällby–Landskrona BoIS (13.00).
30 januari: Falkenbergs FF–Mjällby (17.00).
5 februari: Halmstads BK–Mjällby (18.00).
9 februari: Mjällby–Rosengård (14.00).
23 februari: Mjällby–Bromölla (14.30).
26 februari: Kalmar FF–Mjällby (17.00).
2 mars: Mjällby–Oskarshamns AIK (13.00).
8 mars: Mjällby–Kristianstad FC (17.00).
23 mars: Mjällby–Lunds BK (13.00).
Kristianstad FC
26 januari: Kristianstad FC–Rosengård (14.00).
2 februari: Kristianstad FC–Österlen (12.00).
9 februari: Kristianstad FC–Prespa Birlik (14.00).
16 februari: Torn–Kristianstad FC (13.00).
22 februari: Kristianstad FC–IFK Hässleholm (19.00).
28 februari: Kristianstad FC–Nosaby (17.00).
2 mars: Bromölla–Kristianstad FC (14.00).
8 mars: Mjällby–Kristianstad FC (17.00).
16 mars: Kristianstad FC–Hässleholms IF (14.00).
23 mars: Karlskrona–Kristianstad FC (14.00).
Ifö/Bromölla IF
9 februari: Bromölla–Hässleholms IF (14.00).
16 februari: Bromölla–Sölvesborg (14.00).
23 februari: Mjällby–Bromölla (14.00).
2 mars: Bromölla–Kristianstad FC (14.00).
9 mars: Bromölla–Eskilsminne (14.00).
16 mars: Bromölla–Nosaby (14.00).
23 mars: Bromölla–Räppe (14.00).
30 mars: Bromölla–Lödde (14.00).
Nosaby IF
16 februari: Asarum–Nosaby (14.00).
23 februari: Nosaby–Karlshamn (12.00, Kristianstads IP).
28 februari: Kristianstad FC–Nosaby (17.00).
9 mars: Älmhult–Nosaby (12.15).
16 mars: Bromölla–Nosaby (14.00).
23 mars: Nosaby–Hässleholms IF (14.00).
28 mars: Nosaby–Hörviken (18.30).
IFK Hässleholm
1 februari: IFK Hässleholm–Hässleholms IF (19.00).
8 februari: IFK Hässleholm–Sölvesborg (19.00).
16 februari: IFK Hässleholm–Halmia (13.00).
22 februari: Kristianstad FC–IFK Hässelholm (19.00).
9 mars: IFK Hässleholm–Gnosjö (14.00).
16 mars: Lunds BK–IFK Hässleholm (13.00).
23 mars: IFK Hässleholm–Olympic (13.00).
30 mars: Eskilsminne–IFK Hässleholm.
Hässleholms IF
1 februari: IFK Hässleholm–Hässleholms IF (19.00).
9 februari: Bromölla–Hässleholms IF (14.00).
17 februari: Hässleholms IF–Elfsborg (15.00, Svenska Cupen).
23 februari: Hässleholms IF–Djurgården (14.00, Svenska Cupen).
3 mars: IK Frej Täby–Hässleholms IF (15.00, Svenska Cupen).
13 mars: Bjärnum–Hässleholms IF (18.30).
16 mars: Hässleholms IF–Markaryd (11.00).
23 mars: Nosaby–Hässleholms IF (14.00).
30 mars: Lunds BK–Hässleholms IF (13.00).
Hjärsås/Värestorps IF
16 februari: Klippan–Hjärsås/Värestorp (12.00).
24 februari: Hjärsås/Värestorp–Högadal (12.00).
1-2 mars: Göingecupen Glimåkra.
8-9 mars: Göingecupen Glimåkra.
16 mars: Glimåkra–Hjärsås/Värestorp (12.00).
22 mars: Hjärsås/Värestorp–Vittskövle (19.00).
31 mars: Bromölla–Hjärsås/Värestorp (14.00).
Fjälkinge IF
16 februari: Fjälkinge–Bjärnum (13.00).
22 februari: Näsum–Fjälkinge (19.00).
2 mars: Fjälkinge–IFK Hässleholm (13.00).
9 mars: Fjälkinge–Sölvesborg (13.00).
15 mars: Fjälkinge–Rinkaby (19.00).
17 mars: Bromölla U–Fjälkinge (14.00).
30 mars: Fjälkinge–Hässleholms IF (13.00).
Näsums IF
15 februari: Näsum–Tosteberga/Nymölla (19.00, MultiCopy Arena Bromölla).
22 februari: Näsum–Fjälkinge (19.00, MultiCopy Arena Bromölla).
24 februari: Näsum–Mörrum (16.00, MultiCopy Arena Bromölla).
1 mars: Näsum–Hörviken (19.00, MultiCopy Arena Bromölla).
10 mars: Näsum–Aasrum (18.00, MultiCopy Arena Bromölla).
16 mars: Åhus HBK–Näsum (13.00).
17 mars: Näsum–Kiaby (17.00, MultiCopy Arena Bromölla).
30 mars: Näsum–Vittskövle (14.00).
Kiaby IF
3 mars: Kiaby–Balsby (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
9 mars: Kiaby–Huaröd (12.00, Kristianstad Arena konstgräs).
17 mars: Näsum–Kiaby (17.00, Bromölla konstgräs).
24 mars: Kiaby–Kamp (16.00, Kristianstad Arena konstgräs).