Frimånaden – dag 22
Fotbollsbloggen, Silly seasonVi har kommit in i andra halvlek av frimånaden. Amatörer har under tiden 15 november–15 december rätt att gå fritt till annan förening, men även ”proffs” byter klubb så här års.
Fotbollsbloggen kommer naturligtvis med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa här, maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller via twitter @kbpersson om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Tisdagens stora transfer stod naturligtvis Kristianstad FC för när man presenterade Antonio Rojas från Halmstads BK. En mittfältare som gjort tre säsonger och 75 matcher i allsvenskan och dessutom sex säsonger i superettan.
***
Backen Johan Hansson lämnar Hässleholms IF och återvänder till Perstorp Bälinge efter fyra år i HIF. Arber Sabani lämnar också HIF och samma sak uppges gälla för Jonathan Itkonen och Hannes Strand. Trion saknar nya klubbadresser. Amen Chehade återvänder till Hässleholms IF från Vinslöv.
***
Andreas Andersson återvänder till sin moderklubb Yngsjö IF efter en sejour i Edenryd och hoppas kunna övertala sin lillebror Filip Andersson, som spelar i Asarum, att också följa med ”hem”.
***
Det blir spel i Skepparslöv IF 2017 för både Daniel ”Sibbhult Nilsson från Degeberga och Daniel ”Banne” Nilsson från Linderöd.
***
Trion William Barsoum, Åsums BK, Idrees Mohammed Safi, Rinkaby, och målvakten Gustav Berger, tidigare i Everöd, är klara för Östra Sönnarslövs IF.
***
Benjamin Christiansson uppges gå från Mala IF till Venestads IF. Sufian Murad går från Vinslövs J till Mala.
***
Matilda Agardius, syster till allsvenske backen Viktor Agardius, lämnar Glimåkra och har valt att skriva på för årets stora utmanare Asarum.
***
Matilda Larsson gick till Bromölla och får sällskap av tvillingsystern Melina Larsson. Melina har tidigare spelat KDFF, är korsbandsopererad men har tränat och kört rehab i Bromölla sedan i somras.
***
Här är Silly-listan just nu och räkna med att den kommer att byggas på rejält framöver:
Division 1 Södra:
Kristianstad FC
In: Truls Verngren, Malmö FF U19, Albert Ejupi, Mjällby, Antonio Rojas, Halmstads BK.
Ut: Henrik Fribrock, Nosaby, Jesper Rindmo, Astrit Seljmani, FC Rosengård, Christoffer Ekström, slutar, Mohammed Al-Farhan, Izuchukwu Emeh, Mjällby, Mohammed Mbye, Mjällby.
Tränare: Joakim Persson.
Mjällby AIF
In: Gabriel Frimpong, Prespa Birlik, Mohammed Mbye, Kristianstad FC, Izuchukwu Emeh, Kristianstad FC.
Ut: William Leandersson, Hörviken, Daniel Nilsson, Sölvesborgs GIF, Adam Larsson, Rasmus Persson, Karlskrona, Albert Ejupi, Kristianstad FC, Jens Sjöström, Karlshamn, Marcus Ekenberg, Sölvesborgs GIF, Hannes Andersson, Asarum, Adi Salic, Landskrona BoIS.
Tränare: Jonas Andersson.
Division 2:
Hässleholms IF
In: Amen Chehade, Vinslöv.
Ut: Tommy Filipovic, Johan Hansson, Perstorp Bälinge, Arber Sabani, Jonathan Itkonen, Hannes Strand.
Tränare: Dan Olofsson, Anders Karlsson och Christian Carlsson.
IFK Hässleholm
In:
På väg in: Adam Larsson, Bromölla.
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Division 3:
Nosaby IF
In: Henrik Fribrock, Kristianstad FC, Robin Lindskog, Åhus HBK.
Ut: Marcus Andersson, Bromölla.
Tränare: Peter Persson.
Ifö/Bromölla IF
In: Marcus Andersson, Nosaby, Elyas Bouzaiene, Viby, Filip Nilsson, Önnestad.
På väg in: Mohammed Al-Farhan, Kristianstad FC.
Ut: Sebastian Åkerman, Tosteberga/Nymölla, Adam Larsson, IFK Hässleholm, August Nilsson.
Tränare: Hampus Lundquist.
Division 4 Östra:
Hanaskogs IS
In: Anton Nilsson, Knislinge, Eddie Lundgren, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge, Victor Vågemyr, Knislinge, Simon Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Knislinge, Lucas Mårtensson, Viby, Jens Pettersson, Farstorp, Felix Nilsson, Knislinge, Didrik Nilsson, Sibbhult.
Ut: André Bengtsson, Ovesholm, Christian Andersson, slutar, Felix Wedenell, Glimåkra, Jesper Eriksson, Bernhard Svanström, Åhus HBK.
Tränare: Jörgen Isaksson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Niclas Svensson, Åhus HBK.
Ut: Adnan Avdic, Knislinge, Oscar Schuller, Glimåkra.
Tränare: Emil Rydh Persson.
IFK Osby
In:
Ut: Ludvig Utbult, Everöd.
Tränare: Mattias Nilsson.
Åhus HBK
In: Simon Rittbo, Wä, David Lindgren, Wä, Marcus Berg, Wä, Christian Yanez, Yngsjö, Ali Al-Hammadi, Wä, Bernhard Svanström, Hanaskog, Piyo Debesay, Kristianstad FC U19.
Ut: Jens Andersson, Vanneberga, Robin Lindskog, Nosaby, Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp, Kristoffer Persson, Yngsjö, Robin Gunnarsson, Fjälkinge.
Tränare: Sergio Gonzalez (ny från Kristianstad FC U16).
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In: Niklas Borgström, Mala.
Ut: Filip Klarinsson, Vinslöv.
Tränare: Stefan Reimer och Stefan Lindell.
Broby IF
In:
Ut: Dennis Berg, Glimåkra.
Tränare: Stefan Hansson.
Fjälkinge IF
In: Robin Gunnarsson, Åhus HBK, Henrik Rydberg, comeback, Andreas Dicksson, comeback, André Ekberg, Östra Sönnarslöv, Marcus Lovén, Önnestad, Linus Söderstjerna, Kristianstad FC U, Carl Svensson Söderström, Linderöd, Sebastian Ristevski, senast i Åsum.
Ut: Berat Gjyrevci, Sanjin Tufek, Hayder Ali, Glimåkra, Adnan Becirovic, Glimåkra, Amir Sadiq, Jetmir Bucolli.
Tränare: Robin Olsson.
Glimåkra IF
In: Felix Wedenell, Hanaskog, Hayder Ali, Fjälkinge, Adnan Becirovic, Fjälkinge, Oscar Schuller, Hjärsås/Värestorp, Dennis Berg, Broby.
På väg in: Berat Gjyrevci, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Kiaby IF
In: Tobias Robertsson, Pukavik.
Ut:
Tränare: Tobbe Björk.
Näsby IF
In:
Ut:
På väg ut: Marcus Starnäs, Wä, Qendrim Sylejmani, Wä.
Tränare: Sejdi Bajrami.
Ovesholms IF
In: André Bengtsson, Hanaskog, Niklas Andersson, Östra Sönnarslöv, André Friberg, Svärtinge, Ali Kadhim, Wä, Anton Nyström, Degeberga.
Ut: Patrik Winberg, Mattias Thurban, Tollarp, Timmy Lönn, Vittskövle.
Tränare: Peter Lindquist (ny från FC Hessleholm).
Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Åkerman, Bromölla, Bendikt Borgström, Sölve.
Ut: Ludwig Nilsson, Edenryd, Zehrudin Jusupovic, Bromölla, Muradif Jusupovic, Kamp.
Tränare: Jesper Karlsson (ny från Bromölla).
Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare: Besnik Dibrani och Besnik Vilanca.
Vinslövs IF
In: Filip Klarinsson, Bjärnum.
Ut: Amen Chehade, Hässleholms IF.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Fjälkinge Dam).
VMA IK
In:
Ut:
Tränare: Stefan Persson.
Åsums BK
In: Jens Fredriksson, Wä, Omid Shateri, Wä, Gentian Dobraj, Kristianstad FC.
Ut: Oskar Svensson, Bjuvstorp, Erik Lindberg, Skepparslöv, Gustav Kjellqvist, Skepparslöv, Johan Wahlden, Gislövs IF.
På väg ut: Thomas Clementson, Skepparslöv.
Tränare: Andreas ”Boven” Svensson (ny).
Division 5 Östra:
Tollarps IF
In: Mattias Thurban, Ovesholm.
Ut: Richard Svensson, Linderöd.
Tränare: Mattias Thurban.
Vittskövle IF
In: Timmy Lönn, Ovesholm, Tobias Lindholm, Brösarp.
Ut: Niklas Persson, Önnestad.
Tränare: Torbjörn Nilsson.
Åhus IF
In:
På väg in: Mats Henrysson, Österslöv.
Ut:
Tränare: Mats Johansson.
Division 6 Östra:
Edenryds IF
In: Oskar Edlund, Sölvesborgs GIF, Ludwig Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Henrik Sörensen Larsson, Sölvesborgs GIF.
Ut: Jakob Ljungkvist, Kamp, Andreas Andersson, Yngsjö.
Tränare: Håkan Norén.
Everöds IF
In: Lucas Utbult, Tollarp, Ludvig Utbult, IFK Osby.
Ut: Anders Larsson, Önnestad.
Tränare: Johan Hansson.
IFK Knislinge
In:
Ut: Anton Nilsson, Hanaskog, Eddie Lundgren, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Victor Vågemyr, Hanaskog, Simon Nilsson, Hanaskog, Lukas Johansson, Hanaskog, Felix Nilsson, Hanaskog, Hugo Arvidsson, Mjällby U17.
Tränare: Adnan Avdic (ny från Hjärsås/Värestorps IF).
Näsums IF
In: Håkan Larsson, Hörviken, Hugo Olsson, Jämshög, Henrik Palmkvist, Anderslöv.
Ut:
Tränare: Pär Leviné.
Vanneberga IF
In: Jens Andersson, Åhus HBK, Andreas Lewitz, Vapnö, Daniel Starnäs, Viby.
Ut: Thomas Persson, Winnö, Philip Johannesson, Önnestad.
Tränare: Jens Larsson och Jens Andersson (nya från Åhus HBK).
Venestads IF
In: Benjamin Christiansson, Mala.
På väg in: Jetmir Bucolli, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Martin Pergård.
Viby IF
In: Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ricky Jardeskog, comeback, Joakim Karlsson, Gränum, Tobias Larsson, Rinkaby.
På väg in: David Olsson, Christian Nilsson, alla comeback.
Ut: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Martin Johansson, Brösarp, Lucas Mårtensson, Hanaskog, Daniel Starnäs, Vanneberga, Nils Werner, Wä.
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Thomas Persson, Vanneberga.
Ut:
Tränare: Fredrik Olausson och Thomas Persson (ny från Vanneberga).
Wä IF
In: Nils Werner, Viby, Oliver Pettersson, Kristianstad FC, Anton Edvardsson, Kristianstad FC, Sebastian Röstén, Gärsnäs, André Swenson Lundberg, Kristianstad FC, Enis Rama, klubblös, Joel Niklasson, Kristianstad FC, Simon Berg, Kristianstad FC, Erik Ahrberg, Kristianstad FC, Ernes Mehmeti, Kristianstad FC, Ahab Ibrahim, comeback.
På väg in: Johan Jönsson, Kamp, Sebastian Röstén, Gärsnäs, Marcus Starnäs, Näsby, Qendrim Sylejmani, Näsby.
Ut: Armin Feratovic, Djurröd, Jens Fredriksson, Åsum, Omid Shateri, Åsum, David Lindgren, Åhus HBK, Marcus Berg, Åhus HBK, Simon Rittbo, Åhus HBK, Haris Feratovic, Djurröd, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK.
På väg ut: Omed Samin och Hamza Alsheih.
Tränare: Michael Engleson (ny från Kristianstad FC).
Yngsjö IF
In: Kristoffer Persson, Åhus HBK, Andreas Andersson, Edenryd.
Ut: Christian Yanez, Åhus HBK.
Tränare: Kristian Ekstrand.
Önnestads BI
In: Philip Johannesson, Vanneberga, Anders Larsson, Everöd, Alexander Lindström, Djurröd, Niklas Persson, Vittskövle, Rasmus Ekberg, Skepparslöv.
Ut: Filip Nilsson, Bromölla, Marcus Lovén, Fjälkinge.
Tränare: Henrik Lindström.
Österslövs IS
In:
Ut:
På väg ut: Mats Henrysson, Åhus IF.
Tränare: Linus Hjertqvist.
Division 6 Nordöstra:
Ballingslövs GoIF
In:
Ut:
Tränare: Paul Szabo.
Farstorps GoIF
In:
Ut: Jens Pettersson, Hanaskog.
Tränare: Thomas Olsson.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare: Magnus Andersson.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Kent Wallin.
Jägersborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare: Kim Johansson.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Elias Ulfvik, IFK Hässleholm J, Sufian Murad, Vinslöv J.
Ut: Niklas Borgström, Bjärnum, Benjamin Christiansson, Venestad.
Tränare: Krister Andersson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.
Sibbhults IF
In:
Ut: Didrik Nilsson, Hanaskog.
Tränare: Mikael Olofsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Jess Olsen, Perstorp Bälinge.
På väg ut: Julius Senoga, Eskilsminne.
Tränare: Andreas Sördin.
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: Morgan Nilsson.
Division 6 Mellersta:
Djurröds IK
In: Armin Feratovic, Wä, Haris Feratovic, Wä.
Ut: Alexander Lindström, Önnestad.
Tränare: Armin Feratovic (ny).
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare: Martin Basti.
Linderöds IF
In: Richard Svensson, Tollarp.
Ut: Carl Svensson Söderström, Fjälkinge, Daniel ”Banne” Nilsson, Skepparslöv.
Tränare: Tommy Börjesson (ny från Nosaby).
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 7:
Degeberga GoIF
In: Timmi Arvidsson, Gärds Köpinge.
Ut: Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Skepparslöv, Anton Nyström, Ovesholm.
På väg ut: Tobias ”Lelle” Nilsson, Degeberga,
Tränare: Mats Svensson.
Hässleholm Freeflow
In:
Ut:
Tränare: Novica Zindovic.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Timmi Arvidsson, Degeberga.
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut: Abbe Al-Schoocha, Östra Sönnarslöv, Tommie Le, Östra Sönnarslöv, Nertil Cana, Östra Sönnarslöv, Viktor Ebbinge, Viby, Tobias Larsson, Viby, Idrees Mohammed Safi, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Dan Åstedth.
Skepparslövs IF
In: Tobias Isacsson, Åsum, Erik Lindberg, Åsum, Gustav Kjellqvist, Åsum, Daniel ”Banne” Nilsson, Linderöd, Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Degeberga.
På väg in: Tobias ”Lelle” Nilsson, Degeberga, Thomas Clementson, Åsum.
Ut: Rasmus Ekberg, Önnestad.
Tränare: Michael Davidsson och Rikard Eriksson.
Östra Sönnarslövs IF
In: Robin Moustafa, senast i Näsby, Tomas Hesselman, senast i Torna Hällestad, Besart Xhelili, comeback senast i Myresjö, Abbe Al-Schoocha, Rinkaby, Tommie Le, Rinkaby, Nertil Cana, Rinkaby, Joakim Ljungqvist, Åsums BK, Keyan Hassan, senast i Åhus HBK, William Barsoum, Åsum, Idrees Mohammed Safi, Rinkaby, Gustav Berger, tidigare i Everöd.
Ut: Niklas Andersson, Ovesholm, André Ekberg, Fjälkinge.
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Bjärlövs IF
In:
Ut:
Tränare:
IK Kamp
In: Jakob Ljungkvist, Edenryd, Joakim Ljungkvist, Gualöv, Simon Malm Nilsson, Sölve, Muradif Jusupovic, Tosteberga/Nymölla, Jarukit Saokaew, Gualöv.
Ut: Ola Karlsson, slutar.
På väg ut: Johan Jönsson, Wä.
Tränare: Robert Cowzer.
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Jonas Olsson och Nadir Hamzic.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare: Ulf Heintze.
Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Rita Chikwelu, Umeå IK, My Linderholm, Kullabygden.
Ut: Erica Ekelund, slutar, Jenny Danielsson, Nellie Karlsson, Växjö DFF, Elin Karlsson, Växjö DFF, Lisa Karlsson, Växjö DFF, Johanna Rasmussen, Linköping.
På väg ut: Ida Rebecca Guehai, Stina Lykke Petersen, Amanda Edgren.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Vittsjö GIK
In:
Ut: Anna Hjälmkvist, Växjö DFF, Therese Björck, slutar.
Tränare: Thomas Mårtensson.
Division 1:
Glimåkra IF
In:
Ut: Matilda Agardius, Asarum.
På väg ut:
Tränare: Rikard Svensson.
Ifö/Bromölla IF
In: Matilda Larsson, Fjälkinge, Melina Larsson, tidigare i Kristianstads DFF.
Ut: Nell Sjölin-Jönsson, Lörby, Sandra Nilsson, Näsum, Nellie Johansson, Näsum.
Tränare: Jens Pettersson.
Division 2:
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare:
Röke IF
In: Martina Nordahl, Bjärnum, Viktoria Bojanovic, Bjärnum, Anna Gunnarsson, Bjärnum, Malin Malmqvist, Bjärnum.
Ut:
Tränare: Daniel Johnsson.
Näsums IF
In: Sandra Nilsson, Bromölla, Amanda Rosengren, Fjälkinge, Nellie Johansson, Bromölla.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.
Division 3 Nordöstra:
Broby IF
In:
Ut: Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp.
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut: Katja Jönsson, Felicia Nilsson, Asarum, Amanda Rosengren, Näsum, Julia Fält, Önnestad, Elina Dahlberg, Önnestad, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp, Cassandra Englesson, Önnestad, Cassandra Lindström, Önnestad, Therese Eriksson, Önnestad, Matilda Larsson, Bromölla.
Tränare: Hans Alexsson (ny).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare: Mikael Ekdahl.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Linnea Wittink, Fjälkinge, Alexandra Glimbrink, Broby.
Ut:
Tränare: Dan Nilsson/Stefan Bjerre.
IFK Osby
In: Tilda Svensson, Treby.
Ut:
Tränare: Ronny Nilsson.
Lönsboda/Treby
In:
Ut: Tilda Svensson, Osby.
Tränare: ”Lillen” Cucca (ny).
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Olsson.
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Raymont Schuller.
Division 3 Nordvästra:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martina Nordahl, Röke, Viktoria Bojanovic, Röke, Anna Gunnarsson, Röke, Malin Malmqvist, Röke.
Tränare: Robert Jönsson.
Edenryds IF
In: Magda Kallenberg Olofsson, Lörby, Ellen Glanz, Lörby, Victoria Catuta, comeback senast i Sölvesborg, Ajten Hristova, Carolina Nilsson, Lörby, Emelie Eliasson, Lörby, Hanne Åsen, comeback, Enya Svensson, Rebecca Håkansson, Tilde Lindahl, Tilde Åsen, Tove Berger och Tyra Berger, alla uppflyttade från F14-15-laget.
Ut:
Tränare: Dan Bergstrand (ny från Bromölla J).
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Peter Leo (ny).
Gualövs GoIF
In: Elin Johansson, senast i Lörby.
Ut:
Tränare: Mikael Ivarsson och Niclas Axelsson.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Oredsson.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BI
In: Julia Fält, Fjälkinge, Elina Dahlberg, Fjälkinge, Cassandra Englesson, Fjälkinge, Cassandra Lindström, Fjälkinge, Therese Eriksson, Fjälkinge.
Ut:
Tränare: Per Gustafsson.