Frimånaden fortsätter på sin 28:e dag.
Den här perioden innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).
Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
IFK Hässleholm har sina första nyförvärv på plats. Norra Skåne skriver att division 2-klubben hämtar in forwarden Nikola Zivanovic och mittfältaren Mattias Jönsson direkt från ”Torget”, alltså Malmöklubben Lilla Torg. Tommy Filipovic verkar vara på väg ut och är inget namn som klubben räknar med.
***
Vanneberga IF ligger inte på latsidan inför den historiska debutsäsongen i division 4. Nu tar man in även Marcus Eriksson, som gjorde 18 mål för Yngsjö IF och blev tvåa i femmans skytteliga.
***
Näsums IF har nu en hel elva med nyförvärv. Senaste nytillskottet är Andreas Andersson från Högadals IS.
***
Mittfältaren Mehdi Akbari är klar för Ballingslövs GoIF och ansluter från Vinslövs IF.
***
Åhus IF har fyller på med Emmy Johansson, senast i Glimåkra IF, och Maja Olsson, Spjutstorps IF.
***
Superettan:
Mjällby AIF
In: Gísli Eyjólfsson, Breidablik (Island).
På väg in: Hugo Andersson, Malmö FF.
Ut: Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, klubb ej klar, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum, Oscar Ekman, Asarum, Oskar Sverrisson, Häcken.
Tränare: Milos Milojevic.
Division 1:
Kristianstad FC
In: Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby, Linus Svensson, IFK Hässleholm.
På väg in: Robin Holmquist, VMA.
Ut: Nicolas Pena, klubb ej klar, Dardan Dakaj, lån från Trelleborgs FF, Oskar Malmgren, lån från Trelleborgs FF, Guido Barryero, Robertino Kljajic, Niklas Jönsson, Eskilsminne (?).
På väg ut: Paulo Ippolito, Maximiliano Cabana.
Tränare: Besnik Llazani.
Division 2:
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut: Adam Winnberg, Nosaby.
På väg ut: André Reinholdsson, Fredrik Johansson.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).
Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF, Adam Winnberg, Bromölla.
På väg in: Emil Szymanski, Hässleholms IF, Viktor Pettersson, IFK Osby, Jihad Alhoas, Hörvikens IF, Linus Andersson, Mjällby AIF U19, Linus Hurtig, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, klubb ej klar, Jesper Eriksson, Glimåkra, Julian Grozdanovski, Kristianstad FC, Daniel Kardum, Kristianstad FC.
På väg ut: Kalle Rydhög.
Tränare: Christian Carlsson (ny från Hässleholms IF).
IFK Hässleholm
In: Nikola Zivanovic, Lilla Torg, Mattias Jönsson, Lilla Torg.
På väg in: Ilir Salja, Örkelljunga.
Ut: Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala, Linus Svensson, Kristianstad FC, Tommy Filipovic.
På väg ut: Adam Larsson, Hässleholms IF.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).
Hässleholms IF
In:
På väg in: Otto Nilsson, Osby, Adam Larsson, IFK Hässleholm, Anthony Svenning, Osby, Simon Fredriksson, Osby, Kristoffer Blom, Mala.
Ut: Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Burim Rexhepi, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Jonas Osberg, slutar.
På väg ut: Emil Szymanski, Nosaby, Alexander Wilson, Höör.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).
Division 3:
Sölvesborgs GIF
In: Samir Blekic, Hörviken, Johannes Nilsson, Hörviken.
Ut: Jiovanni Landu Puati, Näsum, Haris Sinanovic, Jämshög, Karl Truedsson, Näsum.
Tränare: Daniel Nilsson (ny).
Division 4:
Fjälkinge IF
In: Hampus Olsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Gustav Svensson, Önnestad, Hayder Ali Glimåkra, Marko Zebic (comeback, senast i Nosaby), Tim Hansson (Önnestad), Filip Nilsson (Önnestad).
Ut: Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga, Sebastian Ristevski, Kiaby, Oscar Ohlin, Kiaby, Oskar Andersson, Kiaby, Eric Bondesson, Linderöd, Christian Vestberg, slutar, Andreas Sterner, Åhus HBK.
Tränare: Robin Olsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg.
Ut: Erlind Halili, Åsum, Rasmus Rosengren, Fjälkinge.
På väg ut: Linus Hurtig, Nosaby.
Tränare: Martin Michalski (ny).
IFK Osby
In:
På väg in: Kristoffer Blom, Mala.
Ut: Edem Hetcheli, USA, Haris Hamzic, Räppe, Niklas Stenfeldt-Karlsson, Höör.
På väg ut: Otto Nilsson, Hässleholms IF, Anthony Svenning, Hässleholms IF, Simon Fredriksson, Hässleholms IF, Viktor Pettersson, Nosaby, Albin Ekström.
Tränare: Mattias Nilsson.
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare: Sejdi Bajrami.
Vanneberga IF
In: Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF, Tobias Block, Åhus HBK, Kristoffer Persson, Yngsjö, Alex Wendel, Åhus IF, Fredrik Johansson, comeback, Erik Dahlqvist, comeback, Simon Strömberg, IF Rejban, Marcus Eriksson, Yngsjö.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar.
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Niclas Carlsson, Knislinge.
Ut: Oliver Fransson, Knislinge.
På väg ut: Robin Holmquist, Kristianstad FC.
Tränare: Stefan Persson.
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Wille Christiansson, Mala, Kalle Olsson, Röke, Oskar Olsson, Röke.
På väg ut: Hannes Friberg.
Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra, Måns Lilja, Östanå, Karl Persson, Sibbhult, Alfred Olsson, Venestad, Kevin Möllerström, Östanå.
Ut: Viggo Bengtsson, Osby.
Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum, Denis Elshani, Kamp.
På väg in: Joel Larsson, Önnestad.
Ut:
Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg, Jesper Eriksson, Nosaby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Måns Gunnarsson, Östanå.
Ut: Fabian Grahn, Broby, Ola Persson, Farstorp, Hayder Ali, Fjälkinge.
På väg ut: Svante Johansson, Osby FF.
Tränare: Göran Sundholm (ny från Nosaby J).
Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF, Martin Nilsonius Jönsson, Ballingslöv.
Ut:
På väg ut: Kristoffer Blom, Osby/Hässleholms IF.
Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J, Jiovanni Landu Puati, Sölvesborg, Linus Lönnestig, Jämshög, Karl Truedsson, Sölvesborg, Andreas Andersson, Högadal.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsum, Christoffer Peghmo, Österslöv, Oliver Gustafsson, Knislinge.
Ut: Hampus Olsson, Fjälkinge, Fabian Sandgren, Vittskövle.
Tollarps IF
In: Simon Nilsson, Åhus IF, André Freyer, Huaröd.
Ut:
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF, Ludvig Nilsson, Önnestad.
Ut:
Åhus IF
In: Mikael Bergqvist, Sölvesborgs GoIF.
Ut: Simon Nilsson, Tollarp, Alex Wendel, Vanneberga IF.
Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In: Timus Åkesson, Huaröd, Fabian Sandgren, Ovesholm.
Ut: Christoffer Olsson, Rinkaby, Jimmy Olsson, Åhus HBK, Adam Nilsson, Åhus HBK.
Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Christian Olsson, Viby.
Ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Jonas Holmberg, Fjälkinge, Marcus Eriksson, Vanneberga IF.
Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In: Johannes Ljungbäck, Hässleholms IF, Mehdi Akbari, Vinslöv.
Ut: Martin Nilsonius Jönsson, Mala.
Farstorps GoIF
In: Ola Persson, Glimåkra, Albin Westesson, IFK Hässleholm J, Erik Sjöstrand, senast i Hässleholm IF, Linus Månsson, FC New Life.
Ut:
Finja IF
In:
Ut:
Hästveda IF
In:
Ut:
Hörja IF
In:
Ut:
IFK Knislinge
In: Oliver Fransson, VMA.
Ut: Albin Renud, Ovesholm, Rasmus Lillberg, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket, Oliver Gustafsson, Ovesholm, Niclas Carlsson, VMA.
Jägersborgs IF
In:
Ut: Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra.
Lönsboda GoIF
In: Alexander Månsson, comeback, Simon Olofsson, Treby, Fabian Andersson, Treby.
Ut:
Sibbhults IF
In:
Ut: Didrik Nilsson, Glimåkra, Karl Persson, Broby.
Treby IF
In:
Ut: Simon Olofsson, Lönsboda, Fabian Andersson, Lönsboda.
Tyringe IF
In:
Ut:
Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In: Mattias Billgren, Åsum.
Ut:
Kiaby IF
In: Sebastian Ristevski, Fjälkinge, Oscar Ohlin, Fjälkinge, Oskar Andersson, Fjälkinge, Viktor Ingvarsson, Vanneberga FF, Andreas Åkerström, comeback, Johan Åkerström, comeback, Jesper Brorsson, comeback, Henrik Persson, comeback.
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.
Nävlinge IF
In: Ali Hosseini, Tollarp J, Lucas Utbult, Everöd.
Ut: Timmy Jonsson, Vinslöv.
Rinkaby GoIF
In: Alexander Lindahl, senast i Kristianstad BoIS, Arvid Ask, senast i Kristianstad FC, Christoffer Olsson, Vittskövle, Jonas Jamhour, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Åsum, Mohamed Ahmed, Huaröd.
Ut: Magnus Johansson, Venestad, Jens Hellberg, Önnestad.
Skepparslövs IF
In: Besnik Llazani, Wä, Andreas Persson, Wä, Thomas Clementson, Åsum, Anders Åkesson, Glemmingebro, Felix Lavesson, Röke.
Ut: Jonas Jamhour, Rinkaby, Martin Michalski, tränare i Hjärsås/Värestorp.
Venestads IF
In: Magnus Johansson, Rinkaby.
Ut: Alfred Olsson, Broby, Martin Nilsson, slutar.
Viby IF
In: Mattias Strandkvist, Åhus HBK.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö.
Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala, Mehdi Akbari, Ballingslöv.
Wä IF
In: Victor Nilsson, tidigare i Djurröd.
På väg in: Omed Samin, tidigare i Åhus HBK, Marcus Berg, Bjärlöv.
Ut: Anton Edvardsson, Åsum, Armin Feratovic, slutar och blir assisterande tränare, Max Sundqvist, Åsum.
Åhus HBK
In: Andreas Sterner, Fjälkinge, Jimmy Olsson, Vittskövle, Adam Nilsson, Vittskövle.
Ut: Mattias Strandkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum, Tobias Block, Vanneberga IF, Albin Sannemo, Kristianstad FC U17, Emil Månsson, Kristianstad FC U17.
Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erlind Halili, Hjärsås/ Värestorp, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback, Rasmus Ingvert, Österslöv, Linus Andersson, Gärds Köpinge, Max Sundqvist, Wä, Liam Lundgren, Åhus HBK U.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm, Mattias Billgren, Balsby, Thomas Clementson, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Rinkaby.
Önnestads BoIF
In: Jens Hellberg, Rinkaby.
Ut: Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum, Gustav Svensson, Fjälkinge, Ludvig Nilsson, Winnö, Tim Hansson, Fjälkinge, Filip Nilsson, Fjälkinge, Markus Johansson, Degeberga.
På väg ut: Joel Larsson, Edenryd.
Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In: Ahmed Walli, Österslöv, Christian Andersson, Österslöv.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv, André Freyer, Tollarp, Hannes Roth, Degeberga, Timus Åkesson, Vittskövle, Mohamed Ahmed, Rinkaby.
Linderöds IF
In: Eric Bondesson, Fjälkinge.
Ut: Mattias Berggren, Gärds Köpinge.
Sösdala IF
In: Andreas Lindqvist, Bjärlöv, Oskar Eriksson, Sebastian Larsson, Tjörnarp, Nils-Peter Kinhult, Hässleholms IF, Arkan Mirzayi, Alexander Karlsson.
Ut:
Division 7 Nordvästra:
Röke IF
In: Oskar Olsson, senast i Bjärnum, Kalle Olsson, Bjärnum.
Ut: Rikard Reimers, Mala, Felix Lavesson, Skepparslöv.
Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In:
Ut: Joel Persson, Yngsjö, Andreas Lindqvist, Sösdala, Nertil Cana, Gärds Köpinge, Valon Haxhaj, Gärds Köpinge.
På väg ut: Marcus Berg, Wä.
FC New Life
In:
Ut: Linus Månsson, Farstorp.
IK Kamp
In:
Ut: Daniel Strid, Näsums IF, Denis Elshani, Edenryd.
Osby FF
In: Pontus Hildingsson, IFK Osby, Dennis Marthell, IFK Osby, Albin Hardö, IFK Osby, Emil Hagelvik, IFK Osby, Adam Idström, IFK Osby, Erik Malmberg, IFK Osby.
På väg in: Svante Johansson, Glimåkra.
Ut:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Vankiva IF
In:
Ut:
Vanneberga FF
In: Viktor Ingvarsson, Kiaby.
Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby U.
Ut:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Måns Gunnarsson, Glimåkra, Måns Lilja, Broby, Kevin Möllerström, Broby.
Österslövs IS
In:
Ut: Ahmed Walli, Huaröd, Rasmus Ingvert, Åsum, Christian Andersson, Huaröd, Atdhe Metaj, Gärds Köpinge, Christoffer Peghmo, Ovesholm.
Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In: Oliver Hallin, Everöd, Hannes Roth, Huaröd, Markus Johansson, Önnestad.
Ut: Oliver Kjellkvist, Brösarp.
Everöds IF
In:
Ut: Henrik Andersson, Ovesholm, Oliver Hallin, Degeberga, Lucas Utbult, Nävlinge.
Gärds Köpinge IF
In: Atdhe Metaj, Österslöv, Nertil Cana, Bjärlöv, Valon Haxhaj, Bjärlöv, Mattias Berggren, Linderöd, Arben Islami, Jonathan Alvarsson, senast i Ovesholm.
Ut: Dennis Knutsson, Åsum, Linus Andersson, Åsum.
Östra Sönnarslövs IF
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm.
Ut: Zeid Abbas, Åsum.
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo.
Ut: Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, klubb ej klar, Ogonna Chukwudi, Djurgården.
Vittsjö GIK
In:
Ut: Emmi Alanen, Växjö, Tiffany Cameron, Hannah Wilkinson.
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Leonora Cassel, Ebba Håkansson, Signe Johansson, Maja Järvensivu, Lovisa Nilsson, Alice Rubin och Agnes Wildt-Persson, alla uppflyttade från egna leden, Ebba Axelsson, Åhus IF, Frida Welinder, Åhus IF.
Ut: Moa Pettersson, Wä, Louise Persson, Åhus IF.
Division 2:
Åhus IF
In: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra), Louise Persson, Bromölla, Emmy Johansson, Glimåkra, Maja Olsson, Spjutstorp.
Ut: Therese Engblom, Önnestad, Samrawit Dagne Hall, Hjärsås/Värestorp, Tilda Josefsson, Önnestad, Emilia Johansson, Hjärsås/Värestorp, Ebba Axelsson, Bromölla, Frida Welinder, Bromölla.
Näsums IF
In: Nelly Löfstedt, Bromölla U, Thea Andersson, Bromölla U.
Ut: Sandra Nilsson, Önnestad.
IFK Osby
In: Nilla Fors, Röke.
Ut: Annie Olsson, Broby.
Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Emilia Nyberg, FC Hessleholm, My Danielsson, Klippan FF.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar, Nilla Fors, Osby, Ida Ekström, Broby.
Division 3:
Broby IF
In: Annie Olsson, Osby, Alexandra Glimbrink, Hjärsås/Värestorp, Linnea Petersson, Sibbhult, Lova Åberg, Sibbhult, Emilia Nilsson, Sibbhult, Ida Ekström, Osby.
Ut:
FC Hessleholm
In:
Ut: Nilla Fors, Röke.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In: Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad, Moa Petersson, Önnestad.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Sandra Lindh, comeback, Ida Malmström, comeback efter graviditet, Samrawit Dagne Hall, Åhus IF, Emilia Johansson, Åhus IF.
Ut: Alexandra Glimbrink, Broby, Linnea Wittink, Önnestad.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Wä IF
In: Moa Pettersson, Bromölla.
Ut:
Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17, Sandra Nilsson, Näsum, Tilda Josefsson, Åhus IF, Moa Petersson, Hanaskog/Knislinge, Linnea Wittink, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Edenryds IF
In: Agnes Haglund, Lörby, Malva Jönsson, Bromölla U, Maja Persson, Bromölla U, Wilma Lagrelius, Bromölla U.
Ut:
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Sibbhults IF
In:
Ut: Linnea Petersson, Broby, Lova Åberg, Broby, Emilia Nilsson, Broby.
Vankiva IF
In:
Ut:
Viby IF
In:
Ut:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Vittsjö DFK
In:
Ut:
Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Division 4 Nordvästra:
Hörja IF
In: Sandra Torstensson, Röke.