Så spelar alla de lokala lagen i Gothia Cup
Fotbollsbloggen
Gothia Cup i Göteborg pågår för fullt. I vanlig ordning finns ett stort antal lokala lag på plats och här är en sammanställning över deras matcher.
Fredagens matcher:
P15 (A-slutspel, åttondelsfinal): Åhus HBK–BK Höllviken (08.00, Härlanda) 0–2
F14 (B-slutspel): Osby–Roanoke Star (12.10, Kviberg) 0–3
F14 (B-slutspel): Täby FK–Vinslöv (09.00, Kviberg) 3–1
F15 (A-slutspel): Tromsö–Åhus IF (10.00, Slättdamm) 0–1
F15 (A-slutspel): AIK–Åhus IF (14.20, Majvallen) 17–0
F15 (B-slutspel): Våmb–Vittsjö (13.10, Slottskogsvallen) 3–0
P11 (B-slutspel): SV.West-Eimsbüttel–Wisseltofta (09.50, Inlag) 3–1
P13 (B-slutspel): IFK Hässleholm–Hovås Billdal (10.10, Kviberg) 2–0
P13 (B-slutspel): Blau-Weiss 96 Schenefeld–IFK Hässleholm (15.30, Bergsjövallen) 3–0
P14 (A-slutspel): Knislinge–Skiljebo (08.00, Tuvevallen) 2–1
P14 (A-slutspel): Knislinge–Oppsal (12.30, Tuvevallen) 0–7
P14 (B-slutspel): Gideonsberg–Osby (11.00, Åkeredsvallen) 5–3
P14 (B-slutspel): Footgeneration FA Algarve–Åsum (10.10, Ruddalen) 7–0
P15 (A-slutspel): Åhus HBK–Ödåkra (13.50, Slättdamm) 1–0
P15 (A-slutspel): Stenkullen–Åhus HBK (18.00, Backavallen) 2–3
P15 SWE (B-slutspel): Mjällby–Örgryte (15.50, Grimbo) 0–2
P16 (B-slutspel): Osby–Barry Comprehensive School (15.20, Ruddalen) 5–4
P16 (B-slutspel): Bossekop UL–Osby (19.20, Åkeredsvallen) 6–4
P16 (A-slutspel): Hässleholms IF–FBK Karlstad (11.50, Tuvevallen) 0–1
P16 (A-slutspel): Mjällby–Ludvika (10.50, Inlag) 2–0
P16 (A-slutspel): Mjällby–Lilleström (15.20, Åby) 0–1
Onsdagens matcher:
F14: Håbo FF–IFK Osby (11.40, Apelsinplan) 1–0
F14: Vinslövs IF–Järla IF (11.40, Kviberg) 0–3
F15: Hanvikens SK–FC Hessleholm (15.20, Kviberg) 0–1
F15: Åhus IF–Åkersberga BK (18.50, Grimbo) 4–1
F15: Vittsjö GIK–Älvsjö AIK FF (19.00, Heden) 0–0
P11: Wisseltofta IF–Old Benonians Football Club, Sydafrika (11.20, Inlag) 0–9
P13: IFK Hässleholm–Hipica Campinas, Brasilien (10.50, Kviberg) 0–5
P14: IFK Knislinge–Braishfield Bees FC, England (10.00, Krokängsplan) 3–0
P14: IFK Osby–ZABA FC, Malaysia (10.50, Apelsinplan 1) 0–3
P14 (B-slutspel): Osby–Torsåker (18.20, Åkeredsvallen) 4–0
P14: Åsums BK–Guldhedens IK (10.50, Apelsinplan 2) 1–3
P14 (B-slutspel): Irsta–Åsum (17.30, Ruddalen) 0–4
P15: Nosaby IF–Salesianos Guadalajara, Spanien (08.00, Gamlestadsvallen) 0–1
P15 (A-slutspel): Vake-WIT–Nosaby (15.20, Lemmingvallen) 5–2
P15: Åhus HBK–Keflavik, Island (09.00, Tuvevallen) 1–0
P16: IFK Osby–Eimsbütteler TV, Tyskland (10.50, Ruddalen) 0–5
P16: Skjetten Fotball, Norge–Hässleholms IF (12.40, Krokängsplan) 0–4
P16: Mjällby AIF–FC Bangkok, Thailand (09.00, Inlag) 0–0
Flickor 14:
Grupp 5:
Breidablik–Gefle 6–0
Kuusysi–Håbo 3–1
Gefle–Osby 1–2
Håbo–Breidablik 0–7
Gefle–Håbo 0–0
Osby–Kuusysi 1–1
Osby–Breidablik 0–4
Gefle–Kuusysi 0–3
Kuusysi–Breidablik 0–2
Håbo–Osby 1–0
Breidablik 4 4 0 0 19–0 12
FC Kuusysi 4 2 1 1 7–4 7
———————————
Osby 4 1 1 2 3–7 4
Håbo 4 1 1 2 2–10 4
Gefle 4 0 1 3 1–11 1
Osby till B-slutspel.
Grupp 13:
NSA–Vinslöv 1–1
Örby–Järla 0–0
Järla–NSA 0–0
Vinslöv–Örby 0–3
Vinslöv–Järla 0–3
Örby–NSA 1–3
NSA 3 1 2 0 4–2 5
————————–
Örby 3 1 1 1 4–3 4
Vinslöv 3 0 1 2 1–7 1
32-delsfinal:
Täby FK–Vinslöv 3–1
16-delsfinal:
Osby–Roanoke Star 0–3
Grupp 2:
Holmalund/Alingsås–Älvsjö 3–1
Vittsjö–Holmalund/Alingsås 2–2
Älvsjö–Roanoke Star 3–1
Holmalund/Alingsås–Roanoke Star 2–0
Vittsjö–Älvsjö 0–0
Älvsjö 3 1 1 1 4–4 4
—————————————–
Roanoke Star 3 1 0 2 2–5 3
Vittsjö 3 0 2 1 2–3 2
Vittsjö till B-slutspel
Grupp 14:
Lillehammer–Hanviken 0–1
FC Hessleholm–Lillehammer 4–1
Hanviken–Landvetter 0–5
Hanviken–FC Hessleholm 0–1
FC Hessleholm 3 2 0 1 7–7 6
———————————–
Hanviken 3 1 0 2 1–6 3
Lillehammer 3 0 0 3 2–8 0
Grupp 18:
Amiens Picardie FC–Åhus IF 2–0
Åhus IF–Skultorp 2–0
Åkersberga–Amiens Picardie FC 2–5
Skultorp–Amiens Picardie FC 0–1
Åhus IF 3 2 0 1 6–3 6
——————————————
Skultorp 3 1 0 2 3–3 3
Åkersberga 3 0 0 3 3–12 0
32-delsfnaler:
Ryerson SC 2 Girls–FC Hessleholm 1–0
Tromsö–Åhus IF 0–1
16-delsfinal:
AIK–Åhus IF 17–0
B-slutspel:
32-delsfinal:
Våmb–Vittsjö 3–0
Pojkar 11:
Grupp 30:
JSC Pitray-Olier Paris–Wisseltofta 6–0
Zenith–Old Benonians Football Club 0–2
Old Benonians Football Club–JSC Pitray-Olier Paris 3–0
Wisseltofta–Zenith 0–7
Wisseltofta–Old Benonians Football Club 0–9
Zenith–JSC Pitray-Olier Paris 1–3
Old Benonians Football Club 3 3 0 0 14–0 9
JSC Pitray-Olier Paris 3 2 0 1 9–4 6
—————————————————-
Zenith 3 1 0 2 8–5 3
Wisseltofta 3 0 0 3 0–22 0
Wisseltofta till B-slutspel
B-slutspel:
32-delsfinal:
SV.West-Eimsbüttel–Wisseltofta 3–1
Grupp 11:
Sävedalen–Hipica Campinas 0–9
Hipica Campinas–Prep School Lions 3–0
IFK Hässleholm–Sävedalen 1–0
IFK Hässleholm–Hipica Campinas 0–5
Sävedalen–Prep School Lions 1–2
Prep School Lions 3 2 0 1 7–5 6
—————————————
IFK Hässleholm 3 1 0 2 2–10 3
Sävedalen 3 0 0 3 1–12 0
IFK Hässleholm till B-slutspel
32-delsfinal:
IFK Hässleholm–Hovås Billdal 2–0
16-delsfinal:
Blau-Weiss 96 Schenefeld–IFK Hässleholm 3–0
Grupp 10:
Stryn–Osby 5–0
Älmhult–ZABA FC 0–7
ZABA FC–Stryn 1–0
Osby–Älmhult 5–0
Älmhult–Stryn 0–2
Osby–ZABA FC 0–3
Stryn 3 2 0 1 7–1 6
——————————
Osby 3 1 0 2 5–8 3
Älmhult 3 0 0 3 0–14 0
Grupp 11:
Åsum–Lizzy Football Club 0–7
Mullsjö–Åsum 2–2
Lizzy Football Club–Guldheden 3–0
Åsum–Guldheden 1–3
Guldheden 3 2 0 1 6–6 6
—————————————–
Mullsjö 3 0 1 2 5–10 1
Åsum 3 0 1 2 3–12 1
Grupp 33:
Knislinge–FC KR 1–1
Braishfield Bees FC–Vivalla 0–1
Knislinge–Braishfield Bees FC 3–0
Vivalla–FC KR 1–2
FC KR 3 1 2 0 3–2 5
—————————————-
Vivalla 3 1 0 2 2–3 3
Braishfield Bees FC 3 0 1 2 0–4 1
Knislinge till A-slutspel
A-slutspel:
32-delsfinal:
Knislinge–Skiljebo 2–1
16-delsfinal:
Knislinge–Oppsal 0–7
B-slutspel:
64-delsfinaler:
Osby–Torsåker 4–0
Irsta–Åsum 0–4
32-delsfinaler:
Gideonsberg–Osby 5–3
Footgeneration FA Algarve–Åsum 7–0
Pojkar 15 SWE
Grupp 6:
Varberg–Örebro SK 6–0
AIK–Mjällby 2–0
Örebro SK–AIK 1–3
Mjällby–Ängelholm 1–1
Mjällby–Örebro SK 0–2
Ängelholm–Varberg 2–4
Varberg–Mjällby 0–1
Ängelholm–AIK 1–5
AIK–Varberg 3–1
Örebro SK–Ängelholm 3–3
——————————–
Mjällby 4 1 1 2 2–5 4
Örebro SK 4 1 1 2 6–12 4
Ängelholm 4 0 2 2 7–13 2
Mjällby till B-slutspel
Kvartsfinal:
Mjällby–Örgryte 0–2
Pojkar 15:
Grupp 22:
Beirut FAC–Nosaby 1–2
Norrby–Salesianos Guadalajara 1–2
Nosaby–Norrby 3–0
Salesianos Guadalajara–Beirut FAC 2–0
Nosaby–Salesianos Guadalajara 0–1
Norrby–Beirut FAC 4–0
Nosaby 3 2 0 1 5–2 6
———————————————-
Norrby 3 1 0 2 5–5 3
Beirut FAC 3 0 0 3 1–8 0
Nosaby till A-slutspel.
Grupp 34:
Keflavik–Järfälla 1–2
Åhus HBK–Union 60 4–0
Järfälla–Åhus HBK 0–1
Union 60–Keflavik 3–2
Åhus HBK–Keflavik 1–0
Järfälla–Union 60 2–1
Åhus HBK 3 3 0 0 6–0 9
Järfälla 3 2 0 1 4–3 6
——————————-
Union 60 3 1 0 2 4–8 3
Keflavik 3 0 0 3 3–6 0
Åhus HBK till A-slutspel.
A-slutspel
64-delsfinal:
Vake-Wit–Nosaby 5–2
32-delsfinal:
Åhus HBK–Ödåkra 1–0
16-delsfinal:
Stenkullen–Åhus HBK 2–3
8-delsfinal:
Åhus HBK–BK Höllviken 0–2
Grupp 8:
Kungsladugård–Eimsbütteler TV 0–2
USCH–Osby 1–3
Osby–Kungsladugård 1–1
Eimsbütteler TV–USCH 3–0
Kungsladugård–USCH 1–0
Osby–Eimsbütteler TV 0–5
Eimsbütteler TV 3 3 0 0 10–0 9
Kungsladugård 3 1 1 1 2–3 4
—————————————
Osby 3 1 1 1 4–7 4
USCH 3 0 0 3 1–7 0
Grupp 34:
Karlskrona–Hässleholms IF 1–1
Golden State–Skjetten 3–1
Skjetten–Karlskrona 2–2
Hässleholms IF–Golden State 1–0
Karlskrona–Golden State 0–4
Skjetten–Hässleholms IF 0–4
Hässleholms IF 3 2 1 0 6–1 7
Golden State 3 2 0 1 7–2 6
————————————-
Karlskrona 3 0 2 1 3–7 2
Skjetten Fotball 3 0 1 2 3–9 1
Hässleholms IF till A-slutspel.
Grupp 41:
Bangkok–Oden 2–1
Mjällby–Sarpsborg 2–0
Sarpsborg–Bangkok 0–3
Oden–Mjällby 1–5
Mjällby–Bangkok 0–0
Oden–Sarpsborg 0–8
Mjällby 3 2 1 0 7–1 7
FC Bangkok 3 2 1 0 5–1 7
———————————
Sarpsborg FK 3 1 0 2 8–5 3
IK Oden 3 0 0 3 2–15 0
Mjällby till A-slutspel.
32-delsfinal:
Mjällby–Ludvika 2–0
Hässleholms IF–FBK Karlstad 0–1
16-delsfinal:
Mjällby–Lilleström 0–1
32-delsfinal:
Osby–Barry Comprehensive School 5–4
16-delsfinal:
Bossekop UL–Osby 6–4